Jak napisać dobry list motywacyjny?
Jakkolwiek list motywacyjny nie jest aktualnie tematem przewodnim rekrutacji, to wciąż część z firm prosi o jego dostarczenie w procesie a my zastanawiamy się: “Jak napisać dobry list motywacyjny?” Na pewno warto mieć przygotowane swego rodzaju BIO – prezentację własnej osoby w jak najlepszym świetle, by przekonać potencjalnego pracodawcę do własnej osoby.
Długość listu.
W pierwszej kolejności pomówmy o długości listu motywacyjnego. Czy warto pisać bardzo długi elaborat? Nie. Dlaczego? Otóż zapewne rekruterowi czy hiring managerowi, będzie ciężko przebrnąć przez bardzo długi opis Waszych wszystkich umiejętności. Dlatego list powinien być konkretny i stosunkowo krótki. Idealnie nie powinien wykraczać poza jedną kartkę A4. Taka ilość tekstu zapewni Wam utrzymanie uwagi osób rekrutujących.
Formatowanie listu motywacyjnego.
Nie zapomnijcie o właściwym formatowaniu. Czcionka nagłówek większa i ewentualnie wyboldowany. Jeśli stosujecie wyboldowanie, nIe podkreślamy już tekstu. To za dużo grzybków w barszczu. Natomiast dobrze będzie jeśli zastosujemy regularny tekst, jednolita czcionka o prostym czytelnym formacie. Lepiej, żeby nie była to czcionka ozdobna z zawijasami. Utrudni to czytanie tekstu i skutecznie zniechęci do tego rekrutera. Zadbajcie tu również o poprawność językową i oczywista nie ma mowy o błędach ortograficznych, literówkach czy niezgodnych spacjach. Podzielcie tekst na akapity, poprawi to czytelność tekstu. Dodatkowo, jeśli chcecie się wyróżnić, zadbajcie o estetyczną formę graficzną listu. Tu obowiązuje jedna żelazna zasada: forma nie może przygnieść treści.
Jeśli chcecie pobawić się formą, zachęcam do skorzystania z poniższego linku:
To bardzo przydatna aplikacja online z opcją bezpłatną, która w zupełności zaspokoi Wasze potrzeby w zakresie kreacji.
Zawartość listu.
List nie ma być pieśnią o MNIE…Z komunikatem pt. JA i tylko JA. Nie opisujemy w nim, co jest bardzo częstym przypadkiem, jakie mamy i wyłącznie ambicje i oczekiwania. Ma on być zwięzłą, perswazyjną prezentacją Waszej osoby mającą na celu zainteresować, przyciągnąć uwagę i sprowokować chęć zaproszenia Was do rekrutacji lub dalszego etapu rozmów w przypadku rekrutacji wewnętrznej, aplikacji o awans.
Personalizacja listu motywacyjnego.
Tu czytajcie uważnie, bo to jeden z najważniejszych akapitów i punktów w liście. Nie powielajcie w liście informacji, które już znajdują się w CV. W ten sposób rekruter niczego nowego się o Was nie dowie. Co zatem wymyślić, by list był atrakcyjny i spełniał wcześniej przedstawione założenia? Zabieg, którego Was tu nauczę jest stosunkowo prosty. Źródłem informacji do skutecznej personalizacji jest ogłoszenie rekrutacyjne. Jeśli jest to aplikacja o awans to to jedno konkretne ogłoszenie. Jeśli natomiast zabraknie Wam pomysłów lub jest to otwarta rekrutacja, możecie posiłkować się danym ogłoszeniem oraz ogłoszeniami będącymi bardzo blisko danego profilu. Jak to zrobić? Otóż należy sprawdzić jakich kompetencji wymaga pracodawca, następnie wybrać z nich te, w których jesteście dobrzy. Następnie wyeliminować to, o czym już pisaliście, jeśli tak było w CV. To ma być core Waszego listu.
Ogłoszeń rekrutacyjnych pasujących do Waszego profilu szukamy, co oczywiste pod linkiem poniżej:
Perswazja.
Jak już macie wspomniany wcześniej core czyli zestaw wymaganych kompetencji kompatybilny z Waszymi umiejętnościami, przydałby się perswazyjny język wypowiedzi. Na czym to polega? Jeśli mamy być przekonujący, opisujmy swoje kompetencje pokazując co z nich wynika.
Nie wystarczy zatem napisać: Współpracując z zespołami i działami wykazuję inicjatywę, elastyczność i wysokie zorientowanie na działanie.
Należy napisać: Współpracując z zespołami i działami wykazuję inicjatywę, elastyczność i wysokie zorientowanie na działanie, prowadzące do zwiększenia skutecznej realizacji postawionych celów dystrybucyjnych i sprzedażowych.
Czy widzicie delikatną różnicę? Tak! To jest właśnie lekka perswazja i język korzyści. Pokażcie pracodawcy co wyniknie z Waszych działań. W jaki sposób przyczynicie się do Waszego i jego sukcesu w pracy. Co wniesiecie do tzw, stołu?
Przygotowanie listu motywacyjnego.
Przygotowując się do rozmów nie zapomnijcie o treści Waszego listu motywacyjnego. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Musicie jeszcze mieć czas przygotować się, by obronić tezy postawione w liście!
Wskazówka:
- należy przygotować się gruntownie do obrony każdej frazy postawionej w liście. Jak?
- przygotować sobie do każdej tezy historię z życia zawodowego popartą przykładem…
- Przykładowe pytanie:
- Co oznacza, że jest Pani elastyczna? I w jaki sposób realizowała to Pani w swojej pracy w przeszłości? Jak to się przekłada na realizację celów firmy?
Podsumowanie.
W tym miejscu przedstawcie również swoje DLACZEGO? Uzasadnijcie używając języka jak powyżej dlaczego właśnie w tej firmie chcecie pracować lub dlaczego dane stanowisko jest ważnym punktem na mapie Waszych życiowych celów. List motywacyjny ma udowodnić, że jesteście najlepszym kandydatem na dane stanowisko i podkreślić Waszą silną w tym temacie motywację. Niech to będzie przemyślana wizja Waszych osiągnięć, idąca w parze z argumentami przekonującymi do nawiązania dalszej z Wami współpracy.
Potrzebujesz wsparcia? Zapoznaj się z moją ofertą.
Wszystkiego motywacyjnego i powodzenia na rozmowach rekrutacyjnych!
Pozdrowienia
Marza’S