Motywacja vs strach…

strach a motywacja w procesie zmiany pracy

Motywacja vs strach.

Motywacja vs strach to odwieczne wyzwanie dla trenerów kariery… Jak bowiem okiełznać strach, których blokuje motywację i będzie? Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę z tego, że strach jest naturalnym procesem obronnym i nieodłącznym elementem ludzkiej psychiki. Każda potencjalna zmiana w naszym życiu zawodowym i osobistym jest poprzedzona conajmniej lekką obawą, która w ekstremalnych przypadkach  może przerodzić się w paraliżujący motywację lęk. Strach niewątpliwie stoi w opozycji do motywacji, to oczywista prawda. Co się wtedy z nami dzieje? Czujemy, że nie mamy mocy sprawczej, zatem tracimy kontrolę nad sytuacją.  Czy da się temu zaradzić? Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie motywacji minimalizacja strachu. Jest to realne. Uświadommy sobie, że strach jest emocją.

Jak sobie radzić ze strachem?

Dobrze jest wiedzieć o tym, nazwać tą emocję i zdać sobie sprawę z tego co się z nami wtedy dzieje. Jak myślimy, jak się zachowujemy i co na nas wpływa najbardziej. Jak już mamy to zdiagnozowane, pomyślmy o tym co możemy zrobić, by pozbyć się strachu i odzyskać  strefę komfortu? Możemy poprosić kogoś o pomoc gdyż to jest najprostszy sposób.  Myślenie o strachu w kategorii, że to przejściowe i minie na pewno nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie, pomoże powrócić na tory logicznego myślenia. Strach jest pierwotnym instynktem związanym z przetrwaniem, więc to silna emocja. Ale to o nas zależy co z tym zrobimy. Najczęściej boimy się, że popełnimy błędy. Chcemy być perfekcyjni często, ale trzeba pogodzić się z faktem, że będziemy ocenieni. Dodatkowo dochodzi problem bycia w tyle za najlepszymi, jednak doprawdy nie ma sensu na to się napinać. Istnieje bowiem spora różnica między niebezpieczeństwem a strachem, nieprawdaż?

Strach a zmiana pracy.

Jak się to ma do procesu zmiany pracodawcy? Przede wszystkim motywacja do rozwoju w pracy oraz chęć do działania w kierunku znalezienia nowego pracodawcy nie zaistnieje bez wyzbycia się niepotrzebnego zupełnie lęku. Dlatego, ponieważ strach jest produktem naszych myśli warto się z nim zmierzyć i wziąć przysłowiowego byka za rogi.
Czego sobie i Wam wszystkim z całej mocy życzę!

Czujesz, że pora na zmiany w życiu zawodowym? Zapoznaj się z moją ofertą.

pozdrowienia

Marza’S