Rekrutacja ukryta

Tajemnice rekrutacji zwanej ukrytą…

Co oznacza, że rekrutacja jest ukryta? Kiedy widzimy, że nie ma nazwy pracodawcy w ogłoszeniu. Występuje to dość często i budzi obawy kandydatów. Czy odpowiadać na takie ogłoszenia czy raczej nie? Z reguły brak nazwy pracodawcy wiąże się z konkretnym powodem. Mogą to być różne przyczyny wewnętrzne. Część firm woli nie dawać kandydatom punktu odniesienia uważając, że w ten sposób znajdzie kandydatów o pożądanych umiejętnościach i ekspertyzie.

Czy zatem nazwa firmy jest rzeczywiście istotna?

Wiedzcie, że jeśli firma tak działa, na pewno dzieje się to z określonego istotnego powodu. W takiej rekrutacji pośredniczy z reguły agencja. Kandydaci podchodzą z reguły z większymi obawami do takich rekrutacji. Rodzi ona większe utrudnienia. Jest mniejsza możliwość przygotowania się i odparcia pytań rekrutera. Pamiętajcie o tym, aby zawsze dokładnie przeanalizować ogłoszenie rekrutacyjne. To tam jest najważniejsza treść, będąca w obszarze Waszego zainteresowania. Pomyślcie o pracodawcy jak o Waszym kliencie. A Wy jesteście produktem, który macie mu „sprzedać”.

Jak się zachować?

W sytuacji jeśli w trakcie rozmowy wreszcie padnie nazwa pracodawcy, dobrym pomysłem jest przedstawiać własne doświadczenia, które nawiązują do profilu działalności firmy. Jeśli natomiast sytuacja jest odwrotna i nadal nie wiemy kto jest pracodawcą nie ma nic złego w tym, jeśli o to zapytamy. Rekruter ma wtedy dwa wyjścia, albo nam odpowie, albo stwierdzi, że to nie jest jeszcze ten moment. Wtedy musimy wykazać się cierpliwością. W żadnym wypadku nie okazujmy zniecierpliwienia. Jeśli tego nie robi, najzwyczajniej nie może. To pracodawca dyktuje tu warunki.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie zatrudnienia, odpowiadaj również na rekrutacje ukryte. Pod nimi kryją się często ciekawe i atrakcyjne oferty. Jeśli natomiast oferta nie będzie Ci odpowiadać, zawsze możesz zrezygnować z rekrutacji. Niewątpliwie rekrutacja ukryta może być lekko trudniejsza. Tym większa satysfakcja jeśli się uda.

Czujesz, że pora na zmiany w życiu zawodowym? Zapoznaj się z moją ofertą.

pozdrowienia

Marza’S