Wywiad do książki – m.in. o zadowoleniu z kariery

Książka Fundacji A Kogo

Jak być zadowolonym ze swojej kariery? Wywiad do książki na rzecz Fundacji A Kogo.

Przeczytaj wywiad do książki na rzecz Fundacji A Kogo. Na pytania odpowiadała Marza’S. Dowiecie się m.in. jak rozpocząć ścieżkę zmiany kariery i dążyć do satysfakcji zawodowej.

Pani Marzena Jurewicz, Job Advisor

Absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie, na kierunku Job-Coaching – doradztwo zawodowe i coaching kariery. Licencjonowany trener “Spadochron”, programu szkoleń grupowych – pięciodniowego warsztatu dla osób planujących karierę, szukających pracy i zmieniających zawód, certyfikowany przez FUNDACJA INICJATYW SPOŁECZNO-EKONOMICZNYCH.

 

Sales Manager z ponad 20-letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach. Współprowadząca i odpowiedzialna za sprzedaż / marketing w projekcie doradztwa zawodowego MINISTERSTWO KARIERY, realizowanym we współpracy z Uniwersytetem SWPS w Warszawie.

 

Konsultantka w projektach OUTPLACEMENT, programach wsparcia dla zwolnionych grupowo pracowników firm, w przejściu do kolejnych miejsc zatrudnienia, realizowanych na zlecenie największych na rynku w swoich branżach międzynarodowych korporacji.

Autorka szkoleń online, e-booków, dzieląca się ekspercką wiedzą w mediach społecznościowych min. w kanałach tj. Facebook, Instagram.

Ukierunkowana na szeroko rozumiane wsparcie w planowaniu i rozwijaniu ścieżek zawodowych swoich Klientów, w którym to procesie wykorzystuje również własne doświadczenia jako pracownika największych międzynarodowych korporacji. W pracy z klientami skoncentrowana na wspólnym poszukiwaniu potencjału zawodowego i profesjonalnym wsparciu w przejściu przez zmianę. 

Uzyskuje wysokie oceny po prowadzonych konsultacjach i szkoleniach. Polecana jako skuteczna – jej Klienci szybko osiągają zamierzony cel i zmieniają swoje życie zawodowe na lepsze. 

 

 • Kiedy wchodzi się na Pani stronę internetową, pierwszym hasłem, które wita odwiedzającego są słowa: Nigdy nie jest za późno na zmianę pracy. Potwierdzeniem tej deklaracji jest Pani osobiste doświadczenie. Jak trudny (albo jak łatwy) był w Pani przypadku ten krok z korporacji w kierunku własnej firmy?

 

Pierwszy krok wykonałam 7 lat temu i ten paradoksalnie był najłatwiejszy…Zawsze byłam odważna. Decyzję podjęłam szybko, a nowego pracodawcę z jednoczesną zmianą stanowiska na wyższe zdobyłam w ciągu zaledwie 2 tygodni. Potem było już tylko gorzej…W ciągu 4 lat kilkukrotnie zmieniałam pracodawców, wciąż jednocześnie zastanawiając się, co tak naprawdę mogłabym robić? Wydawało mi się, że nic innego nie potrafię…Przerwy w zatrudnieniach były coraz dłuższe, a frustracja wynikająca ze strachu o własną przyszłość coraz większa. Pomysł na prowadzenie praktyki doradczej powstał się z wewnętrznej potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi. Ludzie przychodzili po nią i otrzymywali ją zupełnie bezinteresownie. Potem wracali z podziękowaniami i swoimi historiami, w jaki sposób dzięki otrzymanym radom osiągali swoje sukcesy. I tak to się zaczęło…

 

 • Od czego należy zacząć zmianę w ścieżce kariery, jeśli przestaje ona nas satysfakcjonować?

Grunt to decyzja! 

Od czego zacząć? Od decyzji o zmianie 🙂 I nie chodzi tu o snucie marzeń, odległych planów, hipotetycznych wariantów, tylko o działanie „tu i teraz” – chcę zmiany i zamierzam ją wdrożyć. To podjęcie decyzji jest momentem kluczowym i niełatwym (przyczyn jest wiele: m.in. opór związany z wyjściem poza własną strefę komfortu, dzięki której tkwimy w bezpiecznej, lecz iluzorycznej bańce, lęk przed porażką, skomplikowana sytuacja finansowa, niskie poczucie własnej wartości, sytuacja na rynku pracy). Często podejmujemy decyzję o zmianie dochodząc już do ściany – czujemy zmęczenie, znudzenie, niechęć do rozwoju, brak aspiracji, a przede wszystkim brak satysfakcji z podejmowanych zadań, a nawet własnych osiągnięć. Niejednokrotnie pojawia się frustracja, stagnacja i marazm. A jeśli dodać do tego trudne relacje z Szefem, czy też brak możliwości awansu lub podwyżki, przepis na katastrofę jest prawie gotowy. Wówczas podjęcie decyzji o zmianie jest czymś niezbędnym i jednocześnie najlepszym, co można dla siebie zrobić. 

 

 • A kiedy powinniśmy zacząć podejrzewać, że grozi nam wypalenie zawodowe? I co wtedy powinniśmy zrobić?

Zoom na siebie >> Warto przyjrzeć się bliżej swojemu życiu zawodowemu – jeżeli występuje w nim choćby jeden z poniższych przykładów, to ewidentny sygnał, że czas na zmiany. 

 • Niejasne wymagania – brak jasności co do oczekiwań Szefów lub zadania i cele ulegają ciągłej zmianie. 
 • Rozbieżne wartości – w obecnej Firmie biznes prowadzi się w sposób sprzeczny z wyznawanymi wartościami. 
 • Stagnacja w pracy – brak wykorzystania własnych umiejętności, brak wyzwań, które mobilizują do rozwoju. 
 • Izolowanie od informacji, od innych członków zespołu, brak informacji zwrotnej, pochwał. 
 • Brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.
 • Toksyczni współpracownicy lub Szefowie, mobbing, podważanie osiągnięć, konflikty i częsty stres z tego powodu. 

Działaj! 

Nie zwlekaj z działaniem, ponieważ dalsze pozostawanie w takiej sytuacji może źle wpłynąć na Twój stan emocjonalny, fizyczny i psychiczny. Tym bardziej, że jeśli już dotknie Cię wypalenie zawodowe, podjęcie jakiejkolwiek zmiany będzie trudniejsze – warto więc nie dopuścić do takiej sytuacji i myśleć oraz działać proaktywnie. 

 

 • Co zrobić, aby dobrze zaplanować ścieżkę kariery? 

Można powiedzieć, że kreowanie drogi zawodowej to zadanie na całe życie. Warto analizować przebieg własnej ścieżki kariery, osiąganych sukcesów i porażek, mocnych stron, doświadczeń, aspiracji i ambicji. Przyda się również wiedza o tym, jak zmienia się rynek i czego od nas oczekuje. 

Od czego zacząć? 

Poznać siebie – przyjrzeć się swoim talentom, predyspozycjom, zdobytemu doświadczeniu, zainteresowaniom. Zastanowić się, jak wykorzystać ten potencjał. Można to zrobić samodzielnie lub przy pomocy eksperta czyli Doradcy Zawodowego. Ustalić nowe cele zawodowe. Nie bać się eksperymentowania – dzięki temu dowiedzieć się więcej na swój temat. 

Przygotować plan własnego rozwoju, aby przygotować się kompetencyjnie do zmiany – zainwestować w kursy, studia, staże itp. Budować swój networking. Być optymistycznie nastawionym do świata, do ludzi i do siebie 🙂 

 

 • Czy czas pandemii to dobry moment na takie radykalne zmiany w życiu jak przekwalifikowanie, zmiana pracy? 

Każdy moment jest dobry, jednak w czasach pandemii należy dobrze zbadać rynek oraz perspektywy rozwoju danej branży. Warto też poznać oczekiwania pracodawcy i zasady współpracy oraz zbadać jego wiarygodność rynkową. Zazwyczaj robimy takie rozeznanie, ale w dobie kryzysu trzeba być jeszcze bardziej czujnym, niż w „normalnych” czasach. 

 

 • Kto może, (a kto powinien skorzystać) ze wsparcia ? Czy doradztwo kariery jest dla każdego?

Doradztwo kariery jest dla każdego, ponieważ każdy moment w życiu jest dobry na zmianę.

W czym może pomóc Doradca Kariery? 

 • W uświadomieniu potrzeb i możliwości w obszarze kariery zawodowej (m.in. audyt kariery, ustalenie celów zawodowych).
 • W zdefiniowaniu barier, które ograniczają podjęcie decyzji o zmianie lub jej realizacji. W opracowaniu bilansu kompetencyjnego.
 • W zaplanowaniu rozwoju osobistego.
 • W zdefiniowaniu własnych oczekiwań.
 • W przygotowaniu CV lub profilu zawodowego. W przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej. 

 

 • Kiedy warto skorzystać ze wsparcia Doradcy? Co zyskujemy decydując się na współpracę z profesjonalistą w obszarze doradztwa zawodowego?

Wsparcie Doradcy może pomóc w przejściu przez zmianę w skuteczny sposób, zapewniający realizację celu. Doradca towarzyszący w tej drodze pomoże dokonać właściwego wyboru, opierając się na swojej wiedzy, doświadczeniu oraz profesjonalnych i obiektywnych narzędziach diagnozujących. 

Szczególnie będzie pomocny w zakresie radzenia sobie z oporem i chwiejną motywacją , które często występują w procesie zmiany. Pozwoli to dobrze zarządzić zmianą i uchronić się przed czyhającymi pułapkami, które opóźniają bądź uniemożliwiają pójście na przód. Razem będzie Wam łatwiej usuwać pojawiające się bariery oraz monitorować postępy i celebrować sukcesy. Wspólnie możecie ustalić jasną wizję przyszłości.

MOTTA JOBDESIGNER:

 1. Nakręca mnie…sukces moich Klientów!
 2. Zniechęca mnie…brak wpływu, możliwości działania!
 3. Słowo, którego nadużywam…: Tak! 
 4. Cecha charakteru, którą w sobie najbardziej lubię…wytrwałość!
 5. Na bezludną wyspę zabrałabym…najbliższą osobę!
 6. Mój ulubiony cytat:
  Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach – Philip Wylie